مقالات آموزشی

دستگاه های لاغری موضعی

چهار روش لاغری موضعی بدون جراحی که مورد تایید مراکز علمی جهان می باشند و هم اکنون اجازه استفاده از آنها در کشورهای آمریکا و استرالیا و اتحادیه اروپا صادر شده و استفاده می شوند شامل روش Cavitation و Radiofrequency)RF) و Shok Wave و Cryolipolysis می باشند. این دستگاهها با ویژگیها و توان منحصر به فردی که دارند باید حتما زیر نظر پزشک متخصص باشند. البته انواعی دیگر از این دستگاهها با توان کمتر موجود است که نیازی به نظارت پزشک متخصص ندارند و در بسیاری از باشگاهها و مراکز درمانی از آنها استفاده می شود که قطعا نتایج دلخواه را ندارند.

چرا باید از دستگاههای لاغری موضعی استفاده کنیم؟

چاقی و به خصوص چاقی موضعی یکی از مشکلات عمده در دنیا و کشورمان ایران است. هم  اکنون حدود ۴۵% جمعیت بزرگسال کشورمان از مشکل چاقی و اضافه وزن رنج می برند. سلامت و ظاهر شاداب پوست یکی از مهمترین خواسته های بانوان می باشد. همانطور که با گذر زمان و افزایش سن، تغییراتی مانند سفید شدن مو اتفاق می افتد، شلی پوست هم یک روند طبیعی با افزایش سن است. همانطور که همه ما برای سلامت دندان و استخوان و … اهمیت می دهیم، باید برای شادابی پوست خود هم اهمیت قائل شویم. با استفاده از این دستگاهها  نه تنها می توانید از همان جایی که می خواهید لاغر شوید بلکه می توانید ظاهر پوست صورت و بدن خود را بهبود بخشید و از تغییرات ناخواسته  در پوست ناشی از افزایش سن و کاهش وزن جلو گیری کنید.

دستگاههای لاغری موضعی برای چه افرادی موثر هستند؟

  • افرادی که وزنشان در حد ایده آل است اما کمی تجمع چربی در نواحی مانند شکم یا ران پا دارند.
  • افرادی که وزنشان در حد ایده آل است اما به دلایلی مانند حاملگی یا بعضی از اختلالات هورمونی یا کاهش وزن قبلی، از ترکهای پوستی یا شلی پوست یا ظاهر غیردلخواه پوست  (مانند پوست پرتقال) رنچ می برند.
  • افرادی که تحت برنامه کاهش وزن هستند و اکنون به مرحله ای رسیده اند که می خواهند چربی بیشتری از شکم یا بازوها یا پاها کم شود.

دستگاه Cavitation

روش نوین درمان چاقی موضعی می باشد. از این دستگاه میتوان در موارد زیر استفاده کرد:

  • شکسته شدن و کاهش چربی موضعی (سلولیت)
  • کاهش ترکهای پوستی در شکم، ران و بازوها
  • بهبود وضعیت ظاهری پوست

Cavitation با امواج اولتراسونیک سبب ایجاد حبابهای کوچک داخل سولهای چربی  می شود. افزایش این حبابهای کوچک باعث پاره شدن دیواره سلولهای چربی و آزاد شده چربی می گردد. این چربیها وارد سیستم لنفاوی بدن شده و مقداری از آن از طریق صفرا دفع می شود. مقداری هم از طریق سوخت و ساز بدن به خصوص در افرادی که تحت برنامه درمانی چاقی هستند از بین می رود.

 از این روش در خانمهای حامله، خانمهایی که سابقه خونریزی زیاد به دلیل فیبروم های رحمی دارند و همچنین افرادی که پیس میکر (باتری قلبی) دارند استفاده نمی شود.

هر جلسه حدود ۳۰ دقیقه طول می کشد. حداقل تعداد جلسات برای این روش ۵ جلسه و به فواصل ۵ الی ۷ روز می باشد. در صورت تجمع زیاد بافت چربی ممکن است به تعداد جلسات بیشتری تا ۱۲ جلسه نیاز باشد.

دستگاه Radiofrequency) RF)

  • یکی از موثرترین و جدیدترین تکنیکها برای درمان شلی و افتادگی پوست بویژه پوست صورت در زمان کاهش وزن می باشد. یکی از عوارض کاهش وزن بیش از ۱۰ کیلوگرم، افتادگی و شلی پوست است که با استفاده از دستگاه RF از آن به میزان زیادی پیشگیری خواهد شد.
  • این روش برای کاهش حجم بافت چربی مقاوم به درمان (سلولیت) بسیار موثر است.
  • این روش در بهبود ظاهر پوست همانند ترکهای پوستی و نمای پوست پرتقالی موثر است.
  • یکی از موثرترین روشهای غیر جراحی برای درمان غبغب می با شد.

این دستگاه با روش ایجاد حرارت در عمق حداقل ۵ میلی متری پوست سبب مایع شدن چربی و شکسته شدن بافت چربی مقاوم به درمان (سلولیت) می شود. همچنین حرارت ایجاد شده سبب تحریک سولهای سازنده پروتئینهای پوست (کلاژن و الاستین)  و در نهایت سفتی و جوانی پوست می گردد.

هر جلسه ۲۰ الی ۳۰ دقیقه طول می کشد. حداقل تعداد جلسات ۴ جلسه و به فواصل  5 الی ۷ روز است. البته ممکن است بسته به شرایط پوست و درمان چاقی تا ۸ جلسه هم مورد نیاز باشد.

دستگاه Shock Wave

یک روش موثر در درمان چاقی موضعی جهت شکسته شدن و کاهش چربی موضعی (سلولیت) به کار میرود.

طی درمان سنگ کلیه به وسیله دستگاه سنگ شکن متوجه کاهش سایز در این ناحیه شدند که بعد از تحقیقات و پژوهش های متفاوت دستگاه شاک ویو را به منظور درمان سلولیت به بازار عرضه کردند.

از این روش در خانمهای حامله، خانمهایی که سابقه خونریزی زیاد به دلیل فیبروم های رحمی و همچنین افرادی که پیس میکر (باتری قلبی) دارند استفاده نمی شود.

هر جلسه حدود ۱۵-۲۰ دقیقه طول می کشد. حداقل تعداد جلسات برای این روش ۵ جلسه و به فواصل ۵ الی ۷ روز می باشد. در صورت تجمع زیاد بافت چربی ممکن است به تعداد جلسات بیشتری تا ۱۰ جلسه نیاز باشد.

دستگاه Cryolipolysis

تکنولوژی از بین بردن چربی ها با سرما در سال ۲۰۰۸ در دانشگاه هاروارد امریکا اختراع شده است.

در این روش  بافت چربی مقاوم به درمان توسط سرما از بین میروند.در مدت چند هفته بغد از عمل کرایولیپولیز، چربی ها توسط بدن دفع و یا اکسید میشوند.اثر این روش نسبت به سایر روش ها ماندگارتر است زیرا سلول های چربی از بین میروند.

برای انجام این روش بعد از مشاوره با پزشک متخصص تغذیه محلی که میتوان چربی ها را کاهش داد مانند پهلوها، قسمت داخل یا خارج ران، باسن،پشت بازوها و غبغب مشخص میشود.

این روش نیاز به هیچگونه تزریق،عمل جراحی یا بستری ندارد.

هرجلسه حدود یک ساعت طول میکشد. که بسته به شرایط بیمار ممکن است به ۲ یا ۳ جلسه به فاصله ۴۵ روز بیانجامد.

کاهش سایز این روش از ۳ هفته بعد از انجام ان مشاهده میشود.

آیا این دستگاهها بدون برنامه رژیم غذایی و ورزش می توانند باعث کاهش وزن شوند؟

در افرادی که بیش از ۴ کیلوگرم اضافه وزن دارند، بایستی این روشها همراه با رژیم غذایی و ورزش باشد. این افراد حتما زیر نظر پزشک متخصص تغذیه باشند.

آیا اثر بهبودی ناشی از این دستگاهها قابل برگشت است؟

در مورد افرادی که برای کاهش چربی موضعی از این دستگاهها استفاده می کنند، مانند سایر روشهای درمانی و جراحی، تا زمانیکه وزنشان اضافه نشده و تثبیت شده است، اثرات بهبودی غیرقابل برگشت هستند. در مورد افرادی که برای سفتی پوست از این روش استفاده می کنند، توصیه می شود که جلسات نگه دارنده به فواصل یک تا دو ماه داشته باشند.

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *